Każdy sezon w modzie rządzi się swoimi prawami. Tak, jak zmieniają się trendy odzieżowe, tak samo płynne są te dotyczące aranżowania wnętrz. Niektóre projekty są na czasie już od lat, inne przychodzą i szybko znikają za modowym horyzontem. Trendy wyznaczane są przez targi, spotkania i konferencje, ale również przez nasze indywidualne wybory zakupowe. Rok 2019 upłynął pod znakiem wielobarwnego eklektyzmu, tropikalnego wzornictwa i nawiązywania do skandynawskiej estetyki, która królowała przez wiele ostatnich lat. Ale to, co czeka nas w 2020 roku to prawdziwa rewolucja. Co będzie na czasie? Jak będą wyglądać najbardziej topowe wnętrza? Sprawdzamy!
Antyk w polskim domu
Na targach wnętrzarskich zapowiadających trendy na 2020 rok dało się zaobserwować ogromną fascynację antykiem. Projektanci pokochali styl znany nam z obrazów i przedstawień starożytnych świątyń i zainspirowali się antycznymi budowlami zdobiącymi Ateny czy Rzym. Na podłogach i ścianach umieszczają teraz marmurowe lub stylizowane na marmur materiały i wzory nawiązujące do tamtego okresu. Biel i szarość królują w każdym pomieszczeniu, a uzupełniają je roślinne nawiązania i eleganckie dodatki. Żyłkowane marmury i terrazzo występują nie tylko na ścianach i podłogach, ale również na fragmentach mebli i dodatków. Projektanci przemycają te inspiracje, stylizując nogi stołów na kolumny doryckie, ustawiając we wnętrzach popiersia i starogreckie rzeźby. Nóżki kanap wyglądają jak jońskie woluty, a kształty foteli przywodzą na myśl cesarskie trony. Ozdoby i dodatki także mają wyglądać jak wyposażenie starożytnych pałaców.
Żeby przenieść ten styl do wnętrza swojego domu, trzeba zachować rozsądek i ostrożność. Antyczny nadmiar może wyglądać w mieszkaniu groteskowo. Dlatego też musimy działać z głową. Postawmy na jeden, dwa starożytne akcenty. Świetnie sprawdzą się podłogi stylizowane na marmur, np. z kolekcji Calacatta Marble Polished Matt. Płytki te doskonale wyglądają w łazience, jak i np. w antycznym salonie. Do tego eleganckie meble i zieleń pod postacią roślin w ciężkich, rzeźbionych donicach. Całość najlepiej wzbogacić o rzeźbę przypominającą starogreckie popiersie lub dorycką kolumnę. Neonatyk w pełnej krasie gotowy!
Afrykańskie inspiracje
Innym trendem, który będzie królować w naszych mieszkaniach w przyszłym roku, jest styl afrykański. Ciepłe drewno, kolory ziemi, plemienne maski na ścianach i plecione meble z naturalnych surowców – wszystko to sprawi, że dom nabierze niezwykłego, egzotycznego klimatu. Stawiajmy na słoneczne barwy na ścianach, uzupełniajmy wystrój wnętrza o miękkie tkaniny. Jeśli marzy nam się dom w takim stylu, na podłogę połóżmy płytki przypominające naturalne drewno. To wygodne i uniwersalne rozwiązanie, które doskonale zda egzamin w każdym pomieszczeniu. Te z kolekcji Grand Wood perfekcyjnie imitują deski, a do tego są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia.Na takiej bazie możemy już budować całą afrykańską aranżację. Zaopatrzmy się w plecione meble – fotele, szafki czy komódki będą idealne. Na ścianie zawieśmy makatkę w plemienne wzory, a całość dopełnijmy roślinami w ciemnych, ciężkich donicach oraz dodatkami w postaci masek, wazoników i figurek stylizowanych na afrykańskie. Gotowe!
Powrót do natury
W aranżacji wnętrz niezwykle na czasie będą inspiracje naturą. Im więcej zieleni, organicznych materiałów i nawiązującego do egzotyki wzornictwa, tym lepiej. Tym razem jednak nie mówimy o delikatnej inspiracji, a prawdziwej rewolucji. Na dobre odstawiamy na półkę industrialne motywy. Wszystkie te rozwiązania wpisują się w globalny trend eko. Naturę umieszczamy na pierwszym miejscu. Teraz zależy nam nie tylko na estetycznym wykonaniu, ale również – a może przede wszystkim – na życiu w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Czerpiemy z surowców takich jak drewno, ceramika czy rattan. Możliwie dużo mebli i dodatków wykonujemy własnoręcznie, wykorzystując do tego stare i nieużywane przedmioty. Zero waste i hand made to słowa klucze – skupiamy się wokół przerabiania tego, co już mamy. Ograniczamy więc zakupy i stawiamy na akcesoria z odzysku.
Istotnym trendem w kontekście ekologii jest biofilia, czyli łączenie rozwiązań architektonicznych z roślinnością. To nie klasyczne ustawienie kwiatków w donicach, a zaproszenie zieleni do wnętrza. Liście mają „wyrastać” ze ścian, z sufitów, wylewać się na podłogę. Tekstury, kolory i kształty powinny wprost nawiązywać do tego, co obserwujemy w środowisku naturalnym. Używamy materiałów naturalnych lub inspirowanych światem roślin. W pomieszczeniu zaprojektowanym zgodnie z ekotrendami powinniśmy postawić na prostotę i jasne, naturalne kolory. Na podłodze doskonale sprawdzi się płytka Newstone o grafice kamienia, na ścianach – biel, ciemna zieleń i kolory ziemi.