STYL RUSTYKALNY, CZYLI POWRÓT DO NATURALNEJ PROSTOTY

Salon w stylu rustykalnym

Starodawne wnętrza kojarzone są z półkami uginającymi się od zupełnie niepasujących do siebie, zakurzonych bibelotów. Obecnie wygląda to jednak zupełnie inaczej i styl rustykalny jest bardzo chętnie wykorzystywany w aranżacjach, szczególnie kuchni i salonów. Charakteryzuje się  powrotem do korzeni i przywiązaniem do tradycji. Co jeszcze go wyróżnia i jakie dodatki wybrać, żeby najlepiej oddać jego klimat? Starodawne wnętrza kojarzone są z półkami uginającymi się od zupełnie niepasujących do siebie, zakurzonych bibelotów. Obecnie wygląda to jednak zupełnie inaczej i styl rustykalny jest bardzo chętnie wykorzystywany w aranżacjach, szczególnie kuchni i salonów. Charakteryzuje się  powrotem do korzeni i przywiązaniem do tradycji. Co jeszcze go wyróżnia i jakie dodatki wybrać, żeby najlepiej oddać jego klimat?

Nazwa stylu rustykalnego pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, czyli „wiejski” lub „swojski”. Jego trzon stanowi umiłowanie do sielankowego życia wiejskiego i kojarzy się z wystrojem chat czy dworków szlacheckich. Idzie to w parze z przywiązaniem do tradycyjnego rzemiosła, zwłaszcza w postaci dodatków: tkanin, ceramiki czy akcesoriów kuchennych. Wnętrza w tym klimacie przywołują miłe wspomnienia wakacji spędzonych na wsi, co sprawia, że bardzo chętnie wykorzystujemy ten motyw w pomieszczeniach.

Charakterystyka stylu rustykalnego, czyli wszechobecne drewno

Cechą charakterystyczną wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym jest wykorzystanie drewna jako materiału dominującego w całej przestrzeni. Znajdziemy je, nie tylko pod postacią ścian i podłóg, ale również większości mebli, blatów, a nawet dodatków. Doskonale sprawdzają się, zarówno ciemniejsze, mahoniowe odcienie, jak i jasne, dębowe deski – wszystko zależy od naszych upodobań i efektu, jaki chcemy uzyskać. Kilkanaście odsłon płytek imitujących drewno znajdziemy w kolekcji Grand Wood – zarówno klasyczne brązy, jak i tajemnicze szarości. Płytki gresowe to idealnie rozwiązanie w nowoczesnych odsłonach takich pomieszczeń, które o wiele lepiej, niż jego naturalny odpowiednik sprawdzą się w kuchni czy salonie, tak intensywnie eksploatowanych przez domowników. W przestrzeniach urządzonych w stylu rustykalnym doskonale odnajdą się płytki w odcieniu Prime Brown lub nieco ciemniejsze Prime Dark Beige, które z łatwością dopasujemy do innych elementów wyposażenia.

Kuchnia Płytki

Naturalne materiały nawiązujące do tradycji

Drewniane elementy wykończenia wnętrz w stylu rustykalnym najlepiej prezentują się w towarzystwie naturalnych materiałów, takich jak cegła czy beton. Takie połączenie nawiązuje do wystroju starych chat. Ważne jednak, żeby, zarówno drewno, jak i betonowe czy kamienne wykończenia były jak najbardziej „surowe” – miały widoczne usłojenia i niedoskonałości, które podkreślają charakter aranżacji. Świetnie będą się prezentować płyty gresowe Newstone Light Grey z wzorem kamienia dostępne w kolekcji Grand Stone. Są to płytki tonalne – oznacza to, że mogą różnić się między sobą delikatnie odcieniami. Otwiera to przed nami jeszcze więcej możliwości: możemy wybrać płytki z jednej partii, które stworzą jednolitą powierzchnię lub wymieszać płytki z kilku różnych opakowań, aby uzyskać ciekawszy i jeszcze bardziej charakterystyczny efekt.

Pchli targ – skarbnica starodawnych dodatków

We wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym ważną rolę odgrywają dodatki. Warto poświęcić trochę czasu, aby przemycić do mieszkania perełki, które oddadzą w pełni ten charakter. Najlepiej zaprezentują się stare bibeloty „z drugiej ręki”. Świetnym pomysłem jest odwiedzenie pchlego targu, gdzie za niewielkie pieniądze możemy wynaleźć prawdziwe skarby. Warto w szczególności zwrócić uwagę na haftowane obrusy, rękodzieło czy gliniane dzbanki, które idealnie wpisują się w styl rustykalny, ale są trudno dostępne w sklepach, lub po prostu bardzo drogie. Na takich targach znajdziemy również meble z drugiej ręki, które niskim kosztem odnowimy w domowym zaciszu. Możemy nadać im zupełnie nowy charakter pasujący do naszego wnętrza.

Rustykalne elementy w kuchni

Bazą do aranżacji kuchni w stylu rustykalnym jest odpowiedni dobór najważniejszej z jej części, czyli mebli kuchennych. To dzięki nim uzyskamy pożądany efekt. Najlepiej, jeśli będą one drewniane – mogą być również bielone lub malowane na jeden kolor. Dopełnieniem aranżacji powinien być ciężki, solidny, drewniany stół. Ze względu na popularność tego stylu, bez trudu znajdziemy także stylizowane na starocie sprzęty AGD – czajniki, kuchenki oraz okapy. Dobrym pomysłem jest zabudowanie lodówki, co sprawi, że kuchnia będzie wyglądać jeszcze bardziej autentycznie. Zwróćmy również uwagę na dodatki – wiszące suszone warzywa oraz zioła czy doniczki z zielonymi roślinami z pewnością będą się doskonale prezentować na tle surowych materiałów. Odrobiny ciepła wnętrzu nadadzą koronkowe firanki w kolorze écru. Przełamaniem prostych, ziemistych kolorów mogą być wzorzyste dodatki w postaci ludowej ceramiki lub postarzane, miedziane garnki.

SALON W STYLU RUSTYKALNYM

Niewątpliwym sercem salonu jest miejsce do wypoczynku, czyli sofa. Aby nadać jej rustykalny charakter, wykorzystajmy obicie z naturalnych materiałów. Połóżmy na niej dużo poduszek we wzorzystych poszewkach. W kolorystyce tego pomieszczenia również przeważają odcienie oraz elementy natury – wiklinowe dodatki, jasne, koronkowe obrusy czy rośliny podwieszane w brązowych makramach. Jeśli mamy taką możliwość, możemy postawić w salonie imitację kominka. Tanim i efektownym pomysłem będzie również umieszczenie w różnych miejscach starych, dużych słojów – zarówno w formie świeczników, jak i wazonów, w których będziemy mogli trzymać polne kwiaty nawiązujące do wiejskiego stylu. Nie zapominajmy również o książkach – warto wyeksponować je na drewnianych półkach. Taka kompozycja posłuży nam jako ciekawa dekoracja na ścianie.

Salon w stylu rustykalnym